Renault 5 Turbo

V dnešní době se už asi jen těžko dočkáme nějakýho legendárního auta. Speciálně takovýho auta, který se za dobu svý slávy stihne zapsat do historie rallye. Pokaždý co se dostanu k historii tohodle závodění, tak mě nadchne snad každý auto co se tam v osmdesátkách objevilo. Upřímně si musíme přiznat, že i když je to i teď extrémně nebezpečný, tak dřív to bylo prostě zajímavější.

Po úspěchu Stratosu si inženýři v Renaultu řekli, že když tohle dokáže nějaká Lancie, tak proč ne my. Vymyslet ale auto, který by mohlo vyhrát rallye a zároveň by si ho mohl koupit “běžný” obyvatel Francie nebyla prdel. Renaultu to šlo celkem rychle a během ani né roku už měli první prototyp vozu. Jean Terramorsi, který přišel s nápadem vytvořit sportovní verzi tehdejšího Renaultu 5 Alpine, se bohužel jeho zrození nedožil.

Legendární Renault 5 (nebo R5) Turbo. Motor 1.4 tlačenej turbodmychadlem měl mít v základu 160hp, verze stavěný na rallye ale měly mít až 350hp. Auto mělo v základu váhu nějakých 970kg, verze upravená pak až o 160kg míň. Dle toho co jsem dohledal na internetu Renault zvažoval motor Douvrin V6, který se objevil například v Citroenu XM, nikdy ale nedosáhli takových výsledků jako u 1.4 turbo.

Renault slavil výhru ve WRC celkem čtyřikrát. Hned v roce 1981 se umístil na pvrním místě v Rallye Monte-Carlo, poté v letech 1982 a 1985 na Tour De Corse a nakonec v roce 1986 na Rally de Portugal. Jelikož měla R5 hnanou pouze zadní nápravu tak zářila hlavně na asfaltu. Ono vyrovnat se v té době Quattru asi nebylo nic lehkýho. Nakonec Vám tu hodím odkaz na jedno hodně pěkný video u kterýho si můžete uřít slzičku, protože v budoucnu nás nic lepšího už nečeká.

//Ejdm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *